Manchester panorama

Hledání práce v Manchesteru

Minimální mzda je zákonem dána pro celou Velkou Británii. Ve srovnání (např.) s Londýnem jsou v Manchesteru mnohem nižší životní náklady. Což znamená, že zde při stejném výdělku více ušetříte!

V Manchesteru je navíc nižší konkurence (než v oblíbeném Londýně) a všeobecně snazší orientace. Jednoduše lze říci, že kdo se trochu snaží, práci najde. Přestože nekvalifikovaná práce přináší všeobecně nižší výdělky, tak peníze, které můžete v Manchesteru ušetřit, v České republice nevyděláte.

Financování na začátku pobytu

Na odchod do Anglie je velmi dobré ušetřit určitou částku předem. Počítejte s tím, že nejvíce peněz bude stát na začátku bydlení. Nezapomeňte, že do první výplaty si budete muset financovat jízdenky na MHD, výdaje za různé úřední úkony (např. registrace v UK), jídlo a jiné základní životní potřeby. V případě, že neumíte anglicky a plánujete do začátku nějaký kurz angličtiny, dobře si zjistěte ceny. Počítejte i s částkou na dopravu do Manchesteru.

Kurz angličtiny můžete absolvovat i předem v ČR - může to být mnohem levnější způsob jak získat základy angličtiny. Anglické prostřední je samozřejmě vyšší motivací pro rychlý pokrok, můžete však udělat kombinaci - úvodní kurz v ČR a krátké intenzivní pokračování v UK. Pro úplné začátečníky se doporučuje minimálně intenzivní měsíční kurz (samozřejmě, čím delší, tím lépe pro vás - někdy může být i půl roku málo - zvláště, pokud nemáte předchozí zkušenost s jazykem).

Hledání práce přes agenturu

Možností, jak najít v Manchesteru práci je nepřeberné množství. Můžete zkusit předem kontaktovat personální agenturu, která vám pomůže s vyhledáním vhodné pracovní pozice. Agentura může být dobrým pomocníkem především v případech, že vaše základy angličtiny jsou velmi slabé na to, abyste se mohli o práci ucházet samostatně.

Hledání práce přímo

Dobrým zdrojem jsou noviny, inzertní servery, hledání na vlastní pěst (osobně obejdete vybrané podniky a poptáte se), někdy jsou nabídky pracovních pozic přímo na webových stránkách dané firmy či na jiném viditelném místě.

Vybrané inzertní servery

Au-pair

Práce au-pair není považována za oficiální práci (není třeba uzavírat pracovní smlouvu a registrovat se na ministerstvu vnitra). Dostáváte pouze kapesné. Detaily většinou dohodnete s rodinou předem či jsou sjednány v rámci určité personální agentury (riziko nepoctivého jednání je zpravidla nízké).

CV - životopis, reference

Některé firmy (a personální agentury) mohou vyžadovat váš životopis.

Můžete použít i evropskou šablonu tzv. formát Europass (jde o standardizaci základních dokumentů jako CV pro srozumitelné použití ve všech evropských zemích).

  • Europass CV - anglická šablona (ve formátu MS Word). Tato šablona předpokládá vložení vaší fotografie. Dle zkušeností personalistů, fotografie v CV zvyšuje vaši důvěryhodnost (vhodná je např. pasová fotografie)

Někdy je vhodné přiložit (či dokonce požadované) reference od minulých zaměstnavatelů. Většinou jde o stručné hodnocení vaší činnosti, přístupu k práci, osobního pohledu zaměstnavatele na vaši osobnost atd. Reference může výrazně pomoci při hledání nového zaměstnání. Reference od českých zaměstnavatelů je nutné posílat v angličtině!

Pohovory

Pohovor - interview - většinou následuje po odeslání vašeho CV a znamená, že životopis potenciálního zaměstnavatele zaujal a rád by o vás zjistil více. Práce, na které je třeba posílat CV a absolvovat pohovor jsou většinou kvalifikované a vyžadují dobré základy anglického jazyka.

Na pohovor přijďte včas a vhodně se oblékněte a nenechte se příliš vystresovat. Připravte se na klasické otázky jako: proč se ucházíte o dané místo, jaké máte zkušenosti z minulých zaměstnání atd. Můžete ale dostat i velmi neobvyklý úkol nebo otázku. Odpovídejte však přirozeně a nebojte se zeptat, pokud otázce nerozumíte (i kvůli angličtině).

U ožehavých otázek se nemusíte ostýchat odpovědět otázkou, proč se na to dotazující ptá a jak to dle něj souvisí s výkonem povolání.

Související články

Komentáře (2)

DOBRY DEN. HLEDAM PRACI V OKLI ., DEKUJI

Dobrý den.Máme syna v Manchestru a přišel o práci.Má maturitu,umí pruměrně anglicky a má praxy a nějaké kurzy v oboru číšník.Děkuji za odpověd.Ringelhánová R.Komentovat
Řádky se zalamují automaticky, e-mailová adresa se nikdy nezobrazí, povoleny jsou následující HTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

(povinné)

(vyžadován, ale nebude zobrazen)